Tanım ve Sebepleri
Gırtlak kanseri tedavileri sadece radyoterapi ile tüm organı koruyarak ancak organın işlevinin belli oranlarda hasar görebilmesi sonucuna varılarak, baş-boyun cerrahisi ile organın her cerrahide farklı seviyelerde kaybı ile sonuçlanacak şekillerde ya da radyoterapi ve baş-boyun cerrahisi yöntemlerinin bir arada kullanılması ile yapılabilir. Gırtlak hem konuşmayı, hem nefes alış-verişi, hem de yutmayı sağlayan çok işlevli bir yapıdır. Gırtlaktaki tümörün yerine, büyüklüğüne ve tedaviler sonrasında hasar gören yapı ya da fonksiyonlara rağmen korunmuş olan yapı ve fonksiyonların geliştirilmesi ya da işlevsel hale getirilmesi, hastaların konuşabilir ve yemek yiyebilir hale gelmesi için Kulak-Burun-Boğaz Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanları ve Onkoloji Hekimleri hastaları tedavi sonrasında Dil ve Konuşma Terapistlerine yönlendirirler.

Tanı Nasıl Konur
Dil ve Konuşma Terapistleri hastaların konuşma fonksiyonunu en sağlıklı şekilde yerine getirebilmesi için tedavi sonrasındaki yapıyı değerlendirirler ve dil-konuşma terapisi teknikleri ile sesin geri kazanılmasını sağlarlar. Yutma hayati bir fonksiyondur, hastaların yediklerinin ve içtiklerinin akciğerlerine kaçması hayati tehlikeler taşıyabilir. Gırtlak kanseri tedavileri sonrasında yutma fonksiyonu da ciddi şekilde hasar görebileceğinden Dil ve Konuşma Terapisti hastalara öncelikle yutma testleri uygular, yutmada bir bozukluk olup olmadığını tespit eder, bozukluk varsa, sistemin hangi bölümündeki hasarların buna sebep olduğuna göre yutma tedavisini planlayıp yürütür. (Detaylı bilgi için bkz. “Yutma Bozuluklarının Tanı ve Tedavisi”)

Tedavisi
Dil-Konuşma Terapistleri ses ve konuşma terapisi tekniklerini kullanarak gırtlak kanser tedavisi sonrasında zarar görmüş yapıların ya da işlevlerin yerine geçebilecek diğer yapıları ve fonksiyonları kuvvetlendirip kullanılabilir hale getirmede hastaya yol gösterirler. Tedavide, kişiye ve duruma özel teknikler kullanılır, bunlar hastanın nelerden fayda gördüğüne ve nasıl rahat ettiğine göre şekillendirilir. Amaç, kalıcı olarak sesin kullanımının başarılması ve bazı durumlarda yeni konuşma tekniğin hastaya öğretilmesidir.
Uzm. DKT Gayem Köprücü

CategoryGenel