Tanım

Ses hastalıklarını organik ve fonksiyonel olarak iki gruba ayırmak mümkündür. Organik ses hastalıklarında fiziksel yapıda ve ses teli dokusunda hasar olur ancak fonksiyonel bozukluklarında fiziksel yapı ve ses teli dokusu tamamen normal olmasına karşın ses sistemi, ses telleri civarındaki kaslar, uygun olmayan şekilde kullanılmakta ve ses tellerini yük altında bırakmaktadır. Bu durum da seste “sıkışıklık”, “kısıklık”, “sesin hiç çıkmaması” gibi problemlere yol açabilir. Kas gerilim disfonisi veya psikojenik disfoni gırtlağın aşırı derecede kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Sonuçta hastalar

  • Konuşurken yorulma,
  • Sesin çıkmaması,
  • Cızırtılı ses ya da
  • Aynı anda iki farklı sesin çıkması gibi şikayetlerle doktora başvurabilirler.

Sebepleri
Fonksiyonel ses problemleri genellikle yaşamsal streslere yani psikojenik faktörlere bağlı olarak oluşurlar. Hastalar “bir sabah uyandım ve sesim yoktu”, “konuşurken boğazımı sıkıyorlarmış gibi hissediyorum” tarzında yakınmalara sahip olabilirler. Bu gibi ses problemleri diğerlerine oranla daha nadir rastlanan problemlerdir.

Tanı Nasıl Konur?
Kuak-Burun-Boğaz Hekimi hastaların şikayetlerini ve hikayelerini dinler, ses tellerini görüntüler, fiziksel bir problem, organik bir hasar olmadığına, ses telleri civarındaki kasların normal sınırların ötesinde kasıldığına karar verir.

Tedavi
Hekim, muayenesi sonucunda “kas gerilim disfonisi ya da psikojenik disfoni” tanısı koyduğu hastaları ses terapisi ile tedavi uygulanması için Dil-Konuşma Terapistine yönlendir. Hekim ve/veya Dil-Konuşma Terapisti gerekli gördükleri durumlarda hastaları psikolog, psikiyatrist, gastroenterolog gibi diğer uzmanlara da yönlendirebilirler.

Dil-Konuşma Terapistleri ses terapisi tekniklerini kullanarak gırtlaktaki aşırı kasılmaları önlemek ve rahat ses üretimini hastaya öğretmek üzere çalışırlar. Tedavide kişiye özel teknikler kullanılır, bunlar hastanın nelerden fayda gördüğüne göre şekillendirilir. Amaç, kalıcı olarak sesin rahat kullanımının ve uzun vadede korunmasının hastaya öğretilmesidir.

Uzm. DKT Gayem Köprücü

CategoryGenel