Tanım

Konuşma esnasında akciğerlerimizden gelen hava ses tellerimizin arasından geçerek ağzımıza gelir. Ses tellerimiz ses üretmek için titreşirler. Bu titreşim hareketini zorlaştıran herhangi bir şey, ses problemine yol açabilir.

Spazmodik disfoni uzun süreli, kronik bir ses bozukluğudur. Spazmodik disfonide ses telleri hareket etmesi gerektiği gibi hareket etmez. Konuşurken spazma girip kasılabilirler ya da gerginleşebilirler. Ses zorlu, eforlu, boğuk, kesintili, titrek gibi duyulabilir. Bazen bazı sesler hiç çıkarılamayabilir. Bazen de sesin tamamen normal olduğu fark edilebilir.

Spazmodik Disfoninin Belirtileri
Spazmodik Disfoni yavaş başlar, önceleri sesi üretirken nadir zorluk görülürken zamanla daha sık ve daha çok problem yaşandığı fark edilir. Şarkı söylerken ya da gülerken sesin normal olduğu fark edilebilir. Ses spazmları gün içinde gelip geçici olabilir. Spazmodik disfonin belirtileri 30 ila 50 yaşına kadar görülmeyebilir. Çoğu kişide en sık görüldüğü yaş aralığı bu şekildedir ve kadınlarda daha sık görülür.

Sebepleri
Sinir sistemi vüdunuzdaki kaslarda kasılmalara neden olur bu kasılmalar ses tellerinizde olduğunda Spazmodik Disfoni denir. Distoni, kaslarda istemsiz kasılmalara neden olan ve spazmodik disfoniye yol açan bir sinir sistemi bozukluğudur. Bazı kişilerde çok uzun süreli stres yaşamak spazmodik disfoniye neden olabilir ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur.
Ses telleri konuşmadığınız zaman normal gözükür ve normal hareket eder. Ancak konuşmak için birbirlerine yaklaşmaları gerektiğinde hareket etmesi gerektiği gibi hareket edemezler.

Tanı Nasıl Konur?
Spazmodik Disfoninin Tanısını koymak kolay değildir; Kulak Burun Boğaz Uzmanı, Dil ve Konuşma Terapisti ve Nöroloji uzmanından oluşan bir ekibin değerlendirmesi gereklidir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı ses tellerinize ve nasıl çalıştıklarına bakar, Dil ve Konuşma terapisti sesinizi nasıl kullandığınızı ve sesleri nasıl ürettiğinizi dinler, nöroloji uzmanı Spazmodik Disfoniye sebep olabilecek beyin problemlerinin belirtileri açısından muaeyene eder.
Spazmodik Disfoni Tedavisi
Spazmodik disfoniyi tamamen yok eden bir tedavi yaklaşımı yoktur bunun yerine bozukluğu hafifleten tedaviler vardır. Doktorunuz bir veya iki ses telinize, Botolinum Toksin (BOTOKS) tedavisi uygulayabilir. Botoks, ses teli kaslarınızı daha gevşek yapar. Sonuç olarak daha pürüzsüz ve yumuşak bir sesiniz olabilir. Botoks tedavisiyle beraber ya da tek başına ses terapisi uygulanabilir. Gerektiğinde psikologdan destek alınabilir.

Kaynaklar
1- Casper, J. K., & Leonard, R. (2006). Understanding voice problems: A physiological perspective for diagnosis and treatment. Lippincott Williams & Wilkins.
2- ASHA Spasmodic Dysphonia http://www.asha.org/public/speech/disorders/Spasmodic-Dysphonia/

Yard. Doç. Dr. Fatma Esen Aydınlı

CategoryGenel