Boğaz Reflüsü Nedir?
Mide asitlerimizin yemek borumuz ve midemizi aşıp ses telleri ve etrafındaki dokulara zarar verebilir. Bu durum Gırtlak veya Boğaz reflüsü olarak bilinir. Daha çok bilinen şekli olan mide reflüsünde(Gastro-Özofageal Reflü) midede yanma hazımsızlık şikayetleri olurken Boğaz reflüsünde daha çok aşağıdaki belirtileri görmeyi bekleriz.
-Sabahları daha fazla olan ses kısıklığı
-Boğazda takılma hissi
-Boğazda gıcık ve kaşıntı hissi
-Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı
-Yanma

Bu şikayetlerle gelen hastalarda ağız veya burun yoluyla ses telleriniz endoskopik olara muayene edilir ve tanı buna dayanılarak konulur.

Bu hastalığın yarattığı belirtilere ve muayenedeki değişlikliklere neden olan şey, çıkış yeri hemen ses tellerimizin arkasında olan yemek borumuzdan gelen mide asitleridir. Bu asitler 15 güne kadar etkilerini gösterir. Bu nedenle hayat tarzı değişiklikleri ve en az 1-2 aylık yoğun ilaç tedavisi önerilmektedir. Tedavideki en önemli basamak olan hayat tarzı değişiklikleri önerilerimizi daha önce paylaştığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Eşlik eden başka bir neden olmaması halinde çoğunlukla tam olarak iyileşebilen bir hastalıktır. Tedaviye rağmen şikayetlerinde gerileme olmayan hastalarda tanıyı doğrulamak için ek tetkikler yapmak gerekli ve önemlidir.

Tedavideki en önemli basamak olan hayat tarzı değişiklikleri önerilerimizi daha önce paylaştığımız yazımızda bulabilirsiniz.